Щільність населення

Раніше ми рахували щільність населення для ЛУН. Якщо попередня інфографіка була для широкого загалу, наступне дослідження орієнтоване на фахівців, що займаються розвитком територій.

Щільність населення нормується в діючому на час написання статті (березень 2019 року) ДБН 360-92**. Ось що сказано про населення житлових районів:

Пункт 3.7. ДБН 360-92*

3.7 Розрахункову щільність населення на території житлового району рекомендується приймати від 110-170 люд/га (малі міста) до 190-220 люд/га (найзначніші міста) відповідно для зон міста різної містобудівної цінності (периферійної і центральної).

Визначити межі районів задача творча, і підійти до неї можна по-різному. Ми взяли усталені планувальні утворення Києва, що добре відповідають визначенню житлових районів, та використовуються в містобудівній практиці. Планувальні утворення здебільшого мають повний комплекс установ з радіусом доступності 1500 метрів та відповідну житловим районам площу.

Логічно, окрім населення, вирахували площу сельбищної території кожного планувального утворення. В її склад входять ділянки житлової забудови, районне озеленення, громадські та інші території місцевого значення.

На наступній схемі блакитними лініями зображені межі планувальних утворень, у колах зазначена кількість населення відносно площі сельбищної території.

Проаналізуємо, чи відповідають нормам вирахувані значення.

Як видно, в ряді районів не витримана нормативна щільність. Це як і центральна частина міста, так і околиці зі спальними районами радянської та сучасної забудови.

В центрі міста дійсно важко виконати умови будівельних норм при реконструкції. Але і Оболонь та Троєщина, не зважаючи на наявність зелених територій та достатньої площі ділянок установ місцевого обслуговування, теж мають понаднормову кількість населення. Дається взнаки відсутність загальноміської інфраструктури в районах. В південній частині Лівого берега Києва дійсно висока щільність забудови і недостатньо інфраструктури, що відобразилось і на схемі.

Таким чином, виходить, що околиці міста не відстають за щільністю населення. В першу чергу на це впливає висотність, відсутність загальноміської інфраструктури. Не слід забувати про складний для забудови рельєф центральної частини Києва, а також те, що в центрі житлові будівлі використовуються як комерційні.

Окрім щільності в житлових районах ДБН нормує щільність в житлових кварталах. Але спершу визначимо, Що ж таке “житловий квартал”

Пункт 3.5. ДБН 360-92*

Житловий квартал (житловий комплекс) – первісний структурний елемент житлового середовища, обмежений магістральними або житловими вулицями, проїздами, риродними межами тощо, площею до 20 – 50 га з повним комплексом установ і підприємств обслуговування місцевого значення (збільшений квартал, мікрорайон) і до 20га з неповним комплексом.

За основу поділу території міста на житлові квартали ми взяли транспортні райони розроблені компанією А+С Україна під час роботи над транспортною схемою міста. Про єдино правильний розподіл на структурні елементи можна сперечатись довго, але для дослідження це більш ніж хороші дані.

На схемі блакитним кольором позначені межі транспортних районів. Кружечками – кількість населення відносно сельбищної території. Показані лише зони з високими показниками.

Як же нормують щільність населення в житлових кварталах діючі норми? Ось що написано в основному містобудівному ДБН’і

Пункт 3.7. ДБН 360-92*

Щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурнихелементів у межах 180 – 450 люд/га

Таким чином ми бачимо ряд транспортних районів Києва у яких низька щільність населення. Здебільшого це обумовлено функціональним використанням територій. На території промзон, лісів та лісопарків або садибної забудови природнім чином мешкає невелика кількість людей.

Де порушені норми – так це нова забудова. Технологій дозволяють зводити висотні будинки та вбудовану інфраструктуру, а дороговизна землі вимушує ущільнювати забудову.

Лідери тут нова забудова на Теремках, Осокорках та Деміївці.

Щільність населення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *